Esmer pirincin faydaları

» Posted in Doğal beslenme, Doğal yaşam rehberi

Esmer pirincin faydaları

Eski ayinlerde pirinç fırlatmanın refah, bereket ve verimlilin´in simgesi olduğunu biliyor muydunuz?

Pirincin hikâyesi nedir?

En çok tüketilen beyaz ile beraber binlerce pirinç çeşidi bulunmaktadır. Ancak beyaz pirinç beyaz olarak yola çıkmamaktadır işlendikten sonra beyazlaşmaktadır. Pirinç dünyada en çok tüketilen tahıldır ve Antartika dışındaki her kıtada yetişir. Doğu ülkelerinde binlerce yıldır diyetlerin temel yapıtaşı olmuştur. Pirinç tüketimi kayıtları Çin’de 5000 yıl önceye dayanmaktadır, İsa’dan önce dördüncü yüzyılda pirinç Mısır’a ulaşmıştır ve aynı zamanlarda Hindistan pirinci Yunanistan ve Avrupa boyunca getirip, en sonunda da Birleşik Devletlere ihraç etmiştir. Pirinç üretimi yedinci yüzyılın sonlarından beri Birleşik Devletler tarımının bir parçası olmuştur.

Pirinç dünyada en çok tüketilen tahıldır. Çoğu zaman bebeklere önerilen ilk katı besindir. Bunun sebebi ise pirincin en az alerjen tahıl olmasıdır. Esmer (kepekli) pirinç 3 adet çekirdek tabakası içermekte ve beyaz pirinçten daha yüksek besin maddesi içermektedir. Antioksidan bakımından yüksek lignanlar, fotoestrojenler ve fenolik bileşimler içerir. Esmer pirinç tiyamin, niyasin, fosfor, potasyum, demir, riboflavin gibi önemli besin maddelerinin yanı sıra beyaz pirinçten 5 kat daha fazla lif ihtiva eder. Tohumu E vitamini içerir ve kepeği kolesterolu azaltabilen fotokimyasallar içerir. Kalp sağlığı, kanser ve Alzheimer’ e karşı faydalıdır.

esmer pirinc

Kepek dolayısıyla karbonhidrat şeker olarak kana daha yavaş nüfuz edeceğinden kan şekeri dengesizliği yaratmayacaktır. Böylece kilo ve tansiyon gibi kan şekerine doğrudan bağlı rahatsızlıkların önü alınacaktır. Kepek bağırsağı temizleyeceğinden, bağırsak iç yüzü gıdaları daha iyi sindirebilir hale gelecek ve sonrasında yenen sebze gibi gıdalardan beden daha çok istifade edecektir. Bu boruları temizlendiği için daha verimli çalışan bir araçla simgelenebilir.

Bağırsak sistemi daha rahat çalıştığından kan bağırsaklarda uzun zaman sindirimle meşgul olmayarak bedenin diğer yerlerinde faaliyet gösterecek, böylece bağışıklık sistemimiz desteklenerek olası rahatsızlıkların yolu kesilebilecektir.

Bu gıdanın tam fayda sağlayabilmesi için öğününüzün % 50sini teşkil etmesi uygundur. Yani ana yemek olarak esmer pirinç ve arpa, çavdar gibi diğer tam tahıllar kullanılmalıdır.

Pirincin tam çeperi saklanırsa şeker rahatsızlıklarında tedaviye yardımcı olduğu bilinir. Özellikle küçük taneli pirinçlerin. Halbuki kepeği soyulmuş pirinç tam tersine şeker hastalığına yol açabilir. Çünkü içinde yağ ve nişasta kalmıştır sadece.

Özellikle esmer pirinç kanımızdaki asit alkalin dengesinin korunmasında çok önemli bir gıdadır. Bir anti kanser rejimi olarakta batıda ve Japonyada kullanılan Makrobiotikte temel gıda olarak kullanılmıştır. Çünkü asit alkalin dengesinin yitirilmesi kanın aside olması kanser gibi vakaların oluşumuna yol açmaktadır.

Tam esmer pirincin en az 45 dk kısık ateşte pişirilmesi gerektiği vurgulanmalı, bu süre 55 dk da olabilir.

Kepekli pirinç tarifi

2 su bardağı kepekli pirinç
4 çorba kaşığı tereyağı
Deniz tuzu veya kaya tuzu

Pirinci ayıklayıp cam bir çanağa koyun. Üzerine iki-üç parmak geçecek kadar ılık su ve 1 çay kaşığı tuz ilave edin ve 1 saat bekletin.
Kalın tabanlı geniş bir tencerede 6 su bardağı suyu yağ ile birlikte kaynatın. Pirinci süzün, kaynar suya atın. Tuzuna bakın, dilediğiniz kadar tuz serpin. Karıştırıp kapağını kapatın. Harlı ateşte bir taşım kaynatın. Hemen ateşi kısın, suyunu çekinceye kadar pişirin. Pirinç suyunu çektiğinde tencereden hafif, çıtır çıtır bir ses gelecek ve pirincin üzeri göz göz açılmış olacak.

Kapağını hafif aralık bırakarak yarım saat dinlendirin. Tahta kaşıkla dıştan içe doğru bir kez dikkatlice karıştırın.

Sıcak servis yapın.

Püf Noktası:
Bu tarifte pirincin üç katı su kullandık.
Kepekli pirinç, beyaz pirince oranla daha uzun sürede pişer ve daha çok su çeker.
Pirincin cinsine ve tazeliğine bağlı olarak, bu verdiğimiz ölçü ile pirinciniz arzu ettiğinizden yumuşak olursa, bir sonraki sefer bire iki oranı ile deneyebilirsiniz.

esmer pilavi

 

Yukarıda yer alan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

 

kaynak: www.yesilsaglik.net, www.e-lezzet.net

0 Comments

Trackbacks/Pingbacks

  1. URL - ... [Trackback] [...] Read More: kinesiolojiizmir.com/esmer-pirincin-faydalari/ [...]
Visit Us On Facebook
Anal
None