Ev yapımı doğal sıvı el sabunu

» Posted in Doğal kişisel bakım, Doğal yaşam rehberi

Ev yapımı doğal sıvı el sabunu

Cildimizin, üzerine ne sürülürse emme ve kanımıza karıştırma özelliğinden dolayı sürülebilen kozmetikler hakkında çok çok dikkatli olmamız gerekirken, el yıkamakla ilgili bazı noktaları gözden kaçırıyoruz galiba. Günde en az 5-6 kere el yıkadığımızı düşünürsek, kullandığımız sabunun içeriğinde zararlı maddelerden uzak durmak gerekliliği öne çıkan bir konu oluveriyor.  Özellikle sıvı sabunlarda kullanılan LABSA (liner alkil benzen sülfonik asit) veya sterisol gibi maddelerin kanserojen etkilerinden uzak durmak ve tam kapalı ekonominizi uygulamak adına kendi ev yapımı doğal sıvı el sabunuzu yapmaya ne dersiniz?

ev yapimi sivi el sabunu

Malzemeler:

1 kalıp ince rendelenmiş sabun (100 gr), tercihen zeytinyağlı doğal sabun
1 çay kaşığı badem yağı
1 çorba kaşığı gliserin, eczanelerden temin edebilirsiniz
1 litre su (istenen kıvama göre eklenip çıkarılabilir)
10-15 damla uçucu yağ (tercihen çay ağacı yağı, lavanta yağı) Bunu, sadece koku vermesi için değil, cildi yatıştırması için de seçin.
blender ve pompalı sabun kutuları

 

Yapılışı:

Suyu kaynatıp ocağı kapatın. Rendelenmiş sabunu kaynar suya atıp karıştırarak eritin. Uçucu yağı, badem yağı ve gliserini ekleyin. Blender yardımı ile iyice çırpınız, 10 saat dinlendirin, ve tekrar çırpınız.

Bir huni yardımıyla 1-1,5 litrelik bir şişeye dökünüz.

 

rendelenmis sabun1

 

rendelenmis sabun ertesi gün

 

rendelenmis sabun blender ile

 

DSCF1139[1]

 

Yukarıda yer alan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

kaynak: lukreciakencei.hu, blog.yesilist.com foto: greenorganics.com.au

Visit Us On Facebook
Anal
None